استانداردهای برچسب لوازم آب بَر

استانداردهای برچسب لوازم آب بَر ۱۳۹۷-۷-۱۰ ۱۶:۳۱:۰۷ +۰۰:۰۰

طرح نصب بَرچسب راندمان مصرف آب از جمله طرح هايي است كه به كاهش مصرف آب در بعضي از بخش هاي مصرف مي‌انجامد. البته اين طرح در مورد ساير انرژي ها ازقبيل برق و گاز قبلاً استفاده شده و در آينده نه‌چندان دور نيز بر روي وسايل آب بَر نصب خواهدشد.

جزئيات اين طرح بدين صورت است كه در مورد كليه‌ي تجهيزات آب بَر از قبيل انواع شيرآلات آب، سَردوش‌هاي حمام، ماشين لباسشويي، ماشين ظرفشويي، كولرهاي آبي، فلاش تانك ها و… مي‌توان بَرچسب‌هايي را بَر روي آنها تعبيه نمود كه اطلاعاتي راجع به ميزان مصرف آب در آن وسيله را به مصرف‌كنندگان ارائه دهد. در حقيقت هر چه از وسيله موردنظر بتوان با مصرف آب كمتر، خدمات با كيفيت بهتري را دريافت نمود، آن وسيله به لحاظ راندمان مصرف آب در رتبه بالاتري قرار خواهد گرفت و امتياز بيشتري را كسب مي كند.

اين طرح در كشورهايي مانند استراليا و هنگ كنگ اجرا شده و بسياري از توليد كنندگان وسايل آب‌بَر مُلزم به نصب چنين بَرچسب هايي بر روي ادوات مصرف كننده آب شده اند و چنانچه وسيله آب بَر، به لحاظ مصرف آب، راندمان قابل قبولي نداشته باشد، بَرچسب راندمان آب به آن تعلق نمي گيرد. در ايران نيز بَرچسب راندمان آب براي يکسري تجهيزات به شماره هاي استاندارد 2-20942 پارت 1، 4 و 6 تهيه شده است که بايد به اجباري نمودار آنها اقدام شود.

از اهداف اين طرح مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- اطلاع رساني به مصرف كننده از ميزان مصرف آب محصول مورد نظر

2- افزايش آگاهي عمومي در زمينه حفاظت از آب

3- تشويق توليدكنندگان به ساخت محصولات با راندمان مصرف آب مناسب

4- كمك به رفع مشكل كم آبي

استانداردهای مربوط به برچسب لوازم آب بَر به شرح ذیل می باشند:

برای دانلود بر روی شرح استاندارد کلیک نمایید.

ردیف

شرح

شماره استاندارد

1

شیرآلات بهداشتی

20942-2-6

2

سردوش حمام

20942-2-1

3

فلاش تانک

20942-2-4

4

ماشین های لباسشویی خانگی

18614